Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Gaz łupkowy paliwem XXI wieku

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
09-09-2011
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Gaz łupkowy paliwem XXI wieku
fot. Instytut Kościuszki
- Gaz łupkowy może stać się strategicznym źródłem energii XXI wieku - powiedział Mirek Topolanek – b. premier Czech podczas panelu dyskusyjnego pt. Gaz niekonwencjonalny – szansa dla Europy? Środowisko, gospodarka, bezpieczeństwo energetyczne, organizowanego przez Instytut Kościuszki w ramach XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Wiele krajów Unii Europejskiej może być importerami polskiego gazu, kiedy dojdzie do jego komercyjnej produkcji – to główne konkluzje dyskusji z udziałem międzynarodowych ekspertów i europejskich polityków.

 

Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki, uznała, że w ciągu ostatniego roku dokonała się znacząca zmiana jeśli chodzi o wyzwania stojące przez sektorem gazu niekonwencjonalnego. - Rok temu dyskutowaliśmy o tym, czy Polska rzeczywiście posiada złoża gazu niekonwencjonalnego, dziś wiemy to na pewno i należy rozmawiać o politycznym wsparciu koniecznym dla rozwoju sektora gazu niekonwencjonalnego w Unii Europejskiej. W interesie Polski jest, by projekt ten zyskał europejski wymiar i wsparcie finansowe z unijnych funduszy. Dlatego polski rząd powinien w czasie polskiej prezydencji wspierać rozwój sektora gazu niekonwencjonalnego, a także jak najszybciej przedstawić strategię rozwoju tego sektora oraz przygotować specustawę, podobnie jak wsparł rozwój energetyki atomowej – powiedziała. - Polski rząd pracuje nad takim aktem prawnym – zgodził się Mikołaj Budzanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, niestety nie podał harmonogramu prac legislacyjnych.

 

To nie jedyna bariera dla rozwoju gazu łupkowego w Polsce i UE w przekonaniu ekspertów. Jednym z problemów zagrażających eksploatacji gazu niekonwencjonalnego są bariery prawne. -Unia Europejska jest championem jeśli chodzi o nadmierne regulacje – powiedział Mirek Topolanek.

 

- Dla inwestorów ważna jest także stabilność legislacyjna. Jak najszybciej należy uregulować system podatkowo-koncesyjny – powiedział Roman Rewald partner w kancelarii Weil, Gotshal & Manges, były prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Usunięcie barier inwestycyjnych oraz wyrównanie pola dla konkurencji to mogłyby stad się pozytywnym sygnałem dla biznesu.

- Dodatkowo gaz stanowi zagrożenie dla „zielonej agendy” grup środowiskowych – powiedział Benny Peiser dyrektor Global Warming Policy Foundation.

 

- Gaz łupkowy jest czystszy od konwencjonalnych źródeł energii takich jak np. węgiel, dlatego stanowi konkurencję dla subsydiowanych źródeł odnawialnych. Z tego względu organizacje ekologiczne podnoszą nieprawdziwe argumenty o wpływie środowiskowym wydobycia gazu łupkowego. Dodatkowo tani gaz sprawi, że nikt nie będzie chciał inwestowad w droższe źródła energii odnawialnej – skonkludował Paul Stevens z Chatham House.

 

Korzyści wynikające z eksploatacji gazu łupkowego wymienił Alan Riley - prof. London City University, radca prawny Supreme Court of England and Wales: - Potencjalnie tani gaz niekonwencjonalny będzie miał pozytywny wpływ na rynek. Będzie stanowił bodziec dla budowy interkonektorów w UE, co przyczyni się do budowy jednolitego rynku. Przyczyni się także do odrodzenia branży stalowej i chemicznej.

 

Wydobycie gazu łupkowego to także szansa dla Polski jako potencjalnego jego producenta. -Strategicznie Węgry byłyby zainteresowane tym by polska eksportowała do Węgier gaz łupkowy – zadeklarował Gabor Baranyai, podsekretarz stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Węgier. - Import gazu z Polski pozwoliłby na uniezależnienie od jednego dostawcy energii, które jest bardzo widoczne w tym kraj - dodał. Polski gaz popłynąć mógłby także do Czech i Wielkiej Brytanii uznali uczestnicy panelu z tych krajów.


Dyskusję zakończyła Izabela Albrycht mówiąc, że prawdziwym testem dla perspektyw gazu niekonwencjonalnego będzie to, jaka nastąpi polityczna odpowiedź wobec akcji podjętych przez oponentów jego wydobycia w UE, w tym zarówno obecnych eksporterów, jak i inne branże energetyczne.
 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5